معرفی بخش معلمان

بخشی از مخاطبان خانه ریاضیات را معلمان تشکیل می‌دهند. تاکنون سعی شده است که از طریق برنامه‌های مختلف نسبت به دانش افزایی، ایجاد انگیزه و علاقه برای پژوهش و نیز انجام کار گروهی در بین آنان اقدام گردد.
بخش معلمان خانه ریاضیات در راستای ایجاد بستری مناسب برای بالا بردن آگاهی، دانش لازم، توانمندی و سازگاری با شرایط روز معلمان پویا و ایجاد فضایی برای طرح و بررسی مسائل و ایده‌های معلمان ریاضی، در زمینه‌های مختلف آموزش و تدریس تشکیل گردید.

اهداف بخش معلمان خانه ریاضیات :

 1. ایجاد روحیه وافزایش توانمندی معلمان در مطالعه و پژوهش

 2. ارتقای فرهنگ همکاری و تعامل بین معلمان

 3. فراهم کردن بستری مناسب برای شناسایی و بروز قابلیت‌های معلمان توانمند

 4. ارتقای دانش حرفه‌ای معلمان ریاضی

 • آشنایی با مسائل و مباحث رایج در آموزش ریاضی (مانند مشکلات دانش‌آموزان در تفکر جبری، مشکلات یادگیری حسابان، مشکلات یادگیری جبری، بدفهمی‍ها واشتباهات، چگونگی به‌کارگیریICT در آموزش ریاضی …)

 • کارگاه‌ها : بررسی کتاب‌های درسی، حل مسئله، کارگروهی، روش‌های خلاق

 •  آشنایی با زبان تخصصی ریاضی و متون آموزش ریاضی

 •  آشنایی با روش‌های تدریس

 •  آشنایی با شیوه‌های ارزشیابی

 •  آشنایی با روش تحقیق در آموزش ریاضی

     5. آموزش کاربردی “نرم افزارهای ریاضی” در راستای محتوای کتاب های درسی به طور مستمرو به روز رساندن آن 

بخش معلمان با توجه به اهداف فوق فعالیت ‏های خود را در قالب برنامه ‏های زیر طراحی و اجرا نمود. نمودار زیر بیانگر سازمان‏دهی بخش معلمان است.

 

 

در ذیل به شرح برنامه‌های مورد نظر در هر قسمت می‌پردازیم. قابل ذكر است كه انجام برنامه‌ها بر اساس اولویت‌بندی بر پایه نیازهای معلمان بوده و منوط به تاًمین منابعی چون دردسترس بودن مدرس واجد شرایط، وجود امكانات و محیط مورد نیاز، ‌تاًمین منابع مالی و تعداد كافی متقاضی واجد شرایط می‌باشد. در صورتی كه هر یك از دوره‌ها و فعالیت‌ها به دلیل عدم فراهم آمدن منابع مورد نیاز، امكان تشكیل در قالب یك كلاس رسمی را نداشته و با این حال، گروهی از معلمان، علاقمند به كار و تحقیق شخصی روی آن موضوع باشند، این گروه می‌توانند از امكانات خانه برای فعالیت خود بهره‌مند گردند. گزارش كار گروه باید توسط یك نفر از آن‌ها كه به عنوان سرپرست تعیین می‌گردد، به مسوول قسمت مورد نظر ارایه گردد.

الف- فعالیت‌های مرتبط با مفاهیم مورد بحث در كتب درسی
از آن جا كه همه معلمان در نخستین گام از وظایف حرفه‌ای خود، ارایه دهنده و مدرس محتوای موجود در كتب درسی هستند، به برخورداری از دانش لازم و تسلط كافی درباره این موضوعات و مفاهیم مرتبط با آن‌ها و هم چنین، آشنایی با شیوه‌های طرح و تدریس آن ها در كلاس درس نیاز دارند. بنابراین،‌ دراین قسمت برگزاری دوره‌هایی هم چون :

 • برررسی محتوای كتاب درسی حسابان

 • بررسی مبحث مثلثات در كتب درسی ریاضی و روش تدریس آن

 • مباحثی در تركیبیات و احتمال

 • بررسی مفهوم مشتق و كاربردهای آن

و مشابه‌های آن‌ها مورد نظر است. این دوره‌ها، توسط مدرسان مجرب و توانا ارایه می‌گردد و در قالب آن‌ها، مفاهیم و ومسایل مرتبط بررسی شده و دیدگاه‌های آموزشی و روش‌های تدریس نیز طرح و برسی می‌گردند.

ب- فعالیت‌های تخصصی در زمینه مفاهیم حوزه آموزش ریاضی
برای آن كه یك معلم ریاضی بتواند پویا، توانمند و سازگار با شرایط روز باشد، علاوه برآگاهی و دانش لازم در مورد مفاهیم و موضوعات كتب درسی، به آشنایی با مباحث و مسایل آموزشی مطرح در حوزه حرفه‌ای خود نیاز دارد. ازطریق این آشنایی است كه معلمان می‌توانند به یك چارچوب نظری منسجم و قابل اتكا دست یافته و بدین ترتیب، قابلیت اتخاذ تصمیم‌های منطقی و صحیح را در موقعیت‌های مختلف تدریس و آموزش پیدا نمایند. دراین ارتباط، برگزاری دوره‌هایی برای آشنایی با موضوعاتی از این قبیل مد نظر است :

 • اصول آموزش ریاضی

 • مباحث و مشكلات رایج در آموزش ریاضی

 • مبانی نظری حل مساله ریاضی

 • كار گروهی و فعالیت‌های مشاركتی

 • راهبردهای خلاق در آموزش ریاضی

 • رویكردها و شیوه‌های ارزشیابی

 • كاربردها، نقاط قوت و محدودیت‌های ابزار و تكنولوزی در آموزش ریاضی

 • مطالعات تطبیقی آموزشی با سایر كشورها

ج- فعالیت‌های مرتبط با زبان تخصصی ریاضی
امروزه، آشنایی با زبان انگلیسی را می‌توان به عنوان كلید ارتباط و تعامل با جهان علم و بهره‌مندی از اطلاعات در حوزه‌های مختلف دانش دانست. به طور خاص، به نظر می‌رسد كه آشنایی با زبان تخصصی ریاضی جزو مهارت‌های حداقلی برای هر معلم ریاضی است كه به آگاهی یافتن نسبت به آن چه كه در دنیای آموزش می‌گذرد، علاقمند باشد. بدین طریق می‌توان از محتوا و رویكردهای آموزشی سایر نظام‌های آموزشی دنیا مطلع گردیده و از هزاران منبع آموزشی در دسترس بهره برد. قسمت زبان تخصصی، ‌در جهت نیل به این اهداف، انجام فعالیت‌هایی از این دست را مد نظر دارد :

 • دوره آشنایی با اصطلاحات و كلمات تخصصی ریاضی از طریق بررسی كتب ریاضی سایر كشورها

 • تشكیل گروه‌های مطالعه مقالات تخصصی آموزش ریاضی به زبان انگلیسی و احیاناً ترجمه برخی از آن ها جهت استفاده دیگران

 • تشكیل گروه‌های بررسی فیلم‌های آموزشی ریاضی و تدریس ریاضیات و اقدام جهت ترجمه و زیرنویس دار كردن موارد مفیدتر جهت استفاده سایر معلمان.

قابل ذكر است كه فعالیت‌های این قسمت، در بسیاری از موارد در تعامل با سایر فعالیت‌ها هستند. برای مثال، در دوره‌های آموزش زبان تخصصی، شركت كنندگان با رویكردهای آموزشی موجود در كتاب نیز آشنا شده و می‌تواند از موارد جالب توجه آن در آموزش بهره ببرند. به علاوه، در هر یك از دوره‌های آموزشی قسمت‌های دیگر، مدرس در صورت صلاح دید بررسی منابع انگلیسی مرتبط را نیز جهت غنابخشی به محتوا، مد نظر قرار می‌دهد.
در راستای اهداف فوق با اساتید آموزش ریاضی خانم‌ها دکتر گویا و غلام‌آزاد و آقای دکتر رضایی مشورت به عمل آمد و گارگاه‏های مبانی آموزش ارتقا دانش حرفه‌ای دبیران ریاضی دبیرستان پیش‌نهاد گردید. این گروه، در تاریخ 22 دی 1390 اولین جلسه خود رادر محل خانه ریاضیات با حضور اساتید فوق‌الذکر و بیش از 110 نفر از دبیران ریاضی استان اصفهان و مدرسان خانه ریاضیات طبق برنامه زیر برگزار نمودند. لازم به ذکر است که 20 نفر از دبیران ریاضی استان هرمزگان نیز به صورت مهمان شرکت کردند. این کارگاه مبانی (22 ساعت)  شامل بخش‌های زیر بود  :

 • فلسفه آموزش ریاضی (2)

 • مباحث و روندهای جاری در آموزش ریاضی (4)

 • یادگیری معنادار در ریاضی متوسطه (2)

 • تفکر ریاضی (2)

 • مبانی تحقیق عمل (اقدام پژوهی) (4)

 • مبانی درس پژوهی (4)

 • نقش معلمان ریاضی در طراحی آموزشی (4)

معرفی  سایر فعالیت‌های معلمان :

جلسات هفتگی :

دبیران ریاضی اصفهان از 28 سال پیش تاکنون بعدازظهر دوشنبه دور هم جمع شده و به بحث و تبادل نظر پیرامون مسایل و چالش‌های آموزش ریاضی می پردازند. این جلسات در محل مرکز تحقیقات معلمان اصفهان برگزار می‌شد. از چند سال پیش با توجه به کمبود فضا در آن مکان، برگزاری جلسات به یكی از دبیرستان­های اصفهان و پس از دو سال ( از سال 1384) خانه ریاضیات پذیرای این جلسات شد. هم اکنون علاوه بر برنامه‌های گذشته، از امکانات موجود در خانه از قبیل CD سخنرانی‌ها و همایش‌هایی که توسط خانه برگزار شده بود، نیز استفاده می‌گردد.

گروه­‌های پژوهشی :
جهت بررسی مسائل مبتلا به آموزش ریاضی و تشویق به انجام پژوهش­های گروهی، خانه ریاضیات از گروه­های پژوهشی معلمان حمایت می­کند، بدین منظور تاکنون علاوه بر سخنرانی­هایی که برای معلمان جهت ایجاد انگیزه و نحوه کار ترتیب داده شده گروه­هایی نسبت به انجام پژوهش در زمینه هندسه، ارزشیابی، آزمون‌های ورودی دانشگاه­ها، مشکلات تدریس ریاضیات گسسته و به­کارگیری فناوری اطلاعات در آموزش و پژوهش پرداخته که نتایج کار آنها در سمینارها و کنفرانس­های مختلف ارائه گردیده است.

کارگاه‌های آموزش ICT :

خانه ریاضیات اصفهان، با همکاری انجمن علمی آموزشی معلمان ریاضی این استان، اقدام به برگزاری دوره­های آموزش کامپیوتر برای دبیران ریاضی اصفهان نموده است. این دوره­ها شامل windows, Internet, Mapleو Minitab بوده است. برای آشنایی معلمان ریاضی راهنمایی و متوسطه اصفهان با همکاری انجمن علمی آموزشی معلمان ریاضی اصفهان، کارگاه‌هایی برای آموزش windows، word و آشنایی با اینترنت و همچنین نرم­افزارهایMaple وMinitab، تاکنون حدود 600 نفر از برنامه­های مختلف این کارگاه‌ها استفاده نموده­اند.

کارگاه آمار و مدلسازی :

این کارگاه در سال1381با مشارکت انجمن آمار ایران و انجمن علمی آموزشی معلمان ریاضی اصفهان برگزار گردید که در آن علاوه بر بحث پیرامون مفاهیم کتاب درسی آمار و مدلسازی، معلمان عزیز با نحوه استفاده از نرم­افزارهای آماری و انجام کارگروهی دانش­آموزی آشنا شدند. با توجه به موفقیت این کارگاه و حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت آموزش و پرورش، برنامه­ریزی شده تا نظیر این کارگاه در تابستان سال 1384 در چندین استان کشور نیز برگزار گردد.

کارگاه بررسی اهداف آموزش ریاضی ابتدایی :

با مشارکت عده­ای از متخصصان آموزش ابتدایی و انجمن علمی آموزشی معلمان دوره ابتدایی، برای شناساندن اهداف آموزش ریاضی در دبستان به آموزگاران کارگاه‌هائی برگزار می­گردید، تاکنون از این کارگاه‌ها 4 دوره در اصفهان برای حدود 80 نفر از آموزگاران و دانشجویان تربیت معلم برگزار گردیده است، به دلیل استقبال فراوان، نظیر این کارگاه‌ها در سایر شهرهای استان از قبیل کاشان و نجف­آباد نیز برنامه­ریزی شده است. 

کارگاه‌های بررسی کتاب‌های درسی- حل مسئله– کارگروهی– روش‌های خلاق

 • آشنایی با زبان تخصصی ریاضی و متون آموزش ریاضی

 • آشنایی با روش‌های تدریس

 • آشنایی با شیوه‌های ارزشیابی

 • آشنایی با روش تحقیق در آموزش ریاضی

اطلاعیه‌های جدید بخش معلمان خانه

تقارن و دوران

جلسات آموزش ریاضی معلمان ابتدایی چهارشنبه 26 اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ مکان: خیابان سعادت آباد، جنب ورزشگاه امین، خانه ریاضیات اصفهان بخش معلمان خانه

اطلاعات بیشتر

میانگین

جلسات آموزش ریاضی معلمان ابتدایی چهارشنبه 5 اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ مکان: خیابان سعادت آباد، جنب ورزشگاه امین، خانه ریاضیات اصفهان بخش معلمان خانه

اطلاعات بیشتر

اعداد صحیح

جلسات آموزش ریاضی معلمان ابتدایی چهارشنبه 12 اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ مکان: خیابان سعادت آباد، جنب ورزشگاه امین، خانه ریاضیات اصفهان بخش معلمان خانه

اطلاعات بیشتر

آمار و احتمال

جلسات آموزش ریاضی معلمان ابتدایی چهارشنبه 29 فروردین ۱۴۰3 ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ مکان: خیابان سعادت آباد، جنب ورزشگاه امین، خانه ریاضیات اصفهان بخش معلمان خانه

اطلاعات بیشتر

چند جمله‌ای‌ها

انجمن علمی آموزشی معلمان ریاضی استان اصفهان با همکاری خانه ریاضیات اصفهان برگزار می‌نماید: ویژه دوره اول و دوم متوسطه سخنران: خانم لیلا الفت زمان:

اطلاعات بیشتر

الگویابی

جلسات آموزش ریاضی معلمان ابتدایی چهارشنبه ۱9 اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ مکان: خیابان سعادت آباد، جنب ورزشگاه امین، خانه ریاضیات اصفهان بخش معلمان خانه

اطلاعات بیشتر
اسکرول به بالا