سال بین‌المللی علوم پایه برای توسعه پایدار

ستاد ملی بزرگداشت سال بین‌المللی علوم پایه

سازمان جهانی یونسکو در نوامبر سال 2019، در قطعنامه چهلمین کنفرانس عمومی خود، سال 2022  را سال بین‌المللی علوم پایه نامگذاری کرد. هدف از این اقدام توجه بیشتر به اهمیت و نقش علوم پایه در درک و حل چالش‌­های اجتماعی، فنی  و علمی و تهیه نقشه راهی برای بهبود رفاه جهانی برای نسل‌های فعلی و آینده است. سال 2022 به مناسبت صد سالگی جایزه نوبل که در سال 1922 به نیلز بوهر فیزیکدان دانمارکی به خاطر تحقیقات وی در ساختار اتم‌ها و تشعشعات ناشی از آنها تعلق گرفت و همچنین به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس اتحادیه بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی (IUPAP) به میزبانی کشور بلژیک در همین سال، به نام سال بین‌المللی علوم پایه نامگذاری شده است. 

در دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار برنامه بلندپروازانه‌ای تعریف شده است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد بر سر آن توافق کرده‌اند تا توسعه متعادل، پایدار و فراگیر این سیاره را تضمین کنند.

علوم پایه سهم مهمی در اجرای این برنامه دارد. آنها ابزار ضروری را برای رویارویی با چالش های حیاتی مانند دسترسی جهانی به غذا، انرژی، پوشش بهداشتی و فناوری های ارتباطی فراهم می کنند. آنها ما را قادر می‌سازند تا تأثیر تقریباً 8 میلیارد نفر در حال حاضر روی کره زمین را درک کنیم و برای محدود کردن و حتی گاهی اوقات کاهش آن اقدام کنیم: تخریب لایه اوزون، تغییرات آب و هوا، کاهش منابع طبیعی، انقراض گونه‌های زنده.

کاربردهای فناوری به راحتی قابل تشخیص هستند. از سوی دیگر، از توانایی‌های علوم پایه، مبتنی بر کنجکاوی، به خوبی قدردانی نمی‌شود.

با این وجود، علوم پایه اساس پیشرفت‌های تکنولوژیکی بزرگی هستند که نوآوری را تحریک می‌کنند. آنها همچنین برای آموزش متخصصان آینده و برای توسعه جمعیتی که می‌توانند در تصمیم‌گیری‌هایی که بر آینده آنها تأثیر می‌گذارد شرکت کنند، ضروری هستند.

یونسکو به خوبی از این موضوع آگاه است: توصیه درباره علم و پژوهشگران علمی، که در سال 2017 بازبینی شد، اهمیت گرد هم‌ آوردن سیاستمداران، دانشمندان، دیپلمات‌ها، سازمان‌های بین‌المللی، کارآفرینان و هر فرد خیرخواه را یادآوری می‌کند.

سال بین‌المللی علوم پایه برای توسعه پایدار را که بر پیوند بین علوم پایه و اهداف توسعه پایدار متمرکز خواهد بود را در سال 2022 برگزار خواهیم کرد. این یک فرصت منحصر به فرد برای متقاعد کردن همه ذینفعان  از طریق درک اساسی طبیعت و اقدامات مؤثر برای منافع عمومی خواهد بود.

اسکرول به بالا