انتقاد درباره حال و روز ریاضی

انتقاد چهره ماندگار ریاضیات ایران درباره حال و روز ریاضی در بین عموم مردم

چهره ماندگار ریاضیات ایران گفت: اگر آموزش ریاضی ضعیف شود، بدون شک فکر کردن هم ضعیف خواهد شد؛ بدون ریاضیات، جامعه دیگر نمی‌تواند فکر کند و افراد تبدیل به ربات‌هایی می‌شوند که قادر به فکر کردن نیستند.

پروفسور امیدعلی شهنی کرم‌زاده، با اشاره به بی‌توجهی‌ها به ریاضیات در سال‌های اخیر و پیامدهای آن اظهار کرد: دلیل اینکه ریاضیات به این حال و روز افتاده، آموزش و پرورش و دانشگاه و جامعه‌ای است که به آن بها نمی‌دهد؛ به فارغ‌التحصیلان ریاضی توجه نمی‌شود و بر اهمیت ریاضی  تاکید نمی‌شود، وگرنه ریاضی در تمام دنیا هم در دوران مدرسه و هم دانشگاه جایگاه ویژه‌ای دارد.

عمده دلایل تضعیف ریاضی 

وی با اشاره به کم‌کاری‌های رخ داده در رشته ریاضی، ادامه داد: واقعا کم‌کاری از آموزش و پرورش و وزارتخانه‌ها است وگرنه کم‌کاری از دانش‌آموزان نیست. البته محیط خانواده نیز بی‌تاثیر نیست؛ والدین برای بچه‌های خود نگران‌اند و به فکر آینده شغلی آن‌ها هستند.

چهره ماندگار ریاضیات ایران گفت: وقتی خانواده‌ها می‌بینند که فارغ‌التحصیلان ریاضی امکانات شغلی ندارند، اما در رشته‌های دیگر از جمله پزشکی وضعیت خوب است، طبیعی است بچه‌های خود را تشویق کنند که به سمت ریاضی نروند.

وی در پاسخ به اینکه راهکار رونق ریاضی در ایران چیست؟ عنوان کرد: به هر حال دولت باید با کمک انجمن ریاضی و اساتید پیشکسوت برنامه‌ریزی کند و راهکار پیدا کند کما اینکه راهکارها موجود هستند؛ نیاز به تشویق، انگیزه، وارد شدن رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران و صحبت درباره اهمیت ریاضی از کارهایی است که می‌توان رونق را به ریاضیات بازگرداند.

تضعیف ریاضی ما را به ربات تبدیل می‌کند!

شهنی کرم‌زاده ادامه داد اگر آموزش ریاضی ضعیف شود بدون شک فکر کردن هم ضعیف خواهد شد؛ بدون ریاضیات، جامعه دیگر نمی‌تواند فکر کند و افراد تبدیل به ربات‌هایی می‌شوند که قادر به فکر کردن نیستند. وی بیان کرد: ریاضیات، دارای دیسیپلین و نظمی است که در تقویت فکر تاثیر دارد. تعریف ساده ریاضی یعنی فکر کردن و تنها چیزی که منجر به فکر کردن می‌شود، ریاضی است. این استادتمام ریاضی افزود: ریاضی تنها عدد و رقم و محاسبه نیست بلکه فکر کردن است و با تضعیف ریاضی در واقع فکر کردن را تعطیل می‌کنیم و این وحشتناک است.

ریاضی واقعا سخت است؟

وی در پاسخ به این‌که آیا نیاز است که عقیده سخت بودن ریاضی اصلاح شود؟ بیان کرد: ریاضی سخت نیست و اکثر معلمان و اساتیدی که حرف از سخت بودن ریاضی می‌زنند “گنهکار” هستند. بله، فکر کردن کار سختی است؛ تمام جر و بحث‌های انسانی و جدال‌های بین رؤسای کشورها ناشی از این است که سوای خواسته‌های انسانی، در بحث کردن و فکر کردن نیز ضعف وجود دارد. وقتی منطق و درست فکر کرن ضعیف شود، این ضعف منجر به افزایش خواسته‌های غیرمنطقی می‌شود.

استاد پیشکسوت دانشگاه شهید چمران اهواز تاکید کرد: وقتی کسی نتواند مساله ریاضی را حل کند یعنی فکر کافی برای حل مساله را نمی‌تواند به وجود بیاورد، وگرنه ریاضی به آن شکل که مطرح می‌شود نیز سخت نیست، بلکه دامنه نامحدودی دارد و متاسفانه ما اساتید و معلمان نتوانسته‌ایم نشان دهیم که ریاضی واقعا سخت نیست.

فاجعه در حال رخ دادن

وی با عنوان اینکه در ریاضی ایران فاجعه در حال رخ دادن است، گفت: ریاضی یعنی فکر کردن و اگر تقویت فکر ضعیف شود، در واقع فکر کردن تضعیف می‌شود و فاجعه رخ می‌دهد. چهره ماندگار ریاضی ایران بیان کرد: ریاضی آن چیزی نیست که معلم سرکلاس می‌گوید بلکه محاسبات و مساله‌ها، وسیله‌ای برای این هستند که فکر ریاضی را تقویت کنیم و برای این است که بشر در زندگی خود از ریاضی استفاده می‌کند. وی افزود: خود ریاضی، تنها فکر کردن است و تنها چیزی که باعث تقویت مغز می شود ریاضی است. به خطر افتادن رشته ریاضی منجر به به خطر افتادن تمام رشته‌های مهندسی می‌شود.

منبع: ایسنا

اسکرول به بالا