روز جهانی عدد پی

 روز پی در 14 مارس در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. عدد پی در ریاضیات برای نشان دادن عدد نسبت محیط دایره به قطر آن است که تقریبا برابر است با 3.14159، عدد پی همچنین به ثابت ارشمیدس نیز معروف است. عدد به بیش از یک تریلیون رقم فراتر از اعشار محاسبه می شود. به عنوان یک عدد گنگ و متعالی که اعشار آن تا بینهایت دارای هیچ تکرار یا الگوی خاصی نیست. اگرچه برای محاسبات عادی، تعداد ارقام اعشار محدودی از آن کافی است، ولی طبیعت بینهایت این عدد به عنوان یک موضوع جالب و سرگرم کننده و البته چالش برانگیز و بحث محاسباتی تا ارقام بیشتر و بیشتر تبدیل شده است. روز پی در 14 مارس

 


روز جهانی عدد پی

14 مارس 2015
شنبه 14 مارس 2015 ساعت 09:27، دانشمندان و ریاضیدانان در سراسر جهان یک رویداد منحصر بفرد در 100 سال را به شیوه‌ای خاص و تا حدودی عجیب جشن خواهند گرفت.

روز جهانی پی، بزرگداشت یکی از معروف‌ترین علائم ریاضی در جهان، به طور سنتی در 14 مارس، ساعت 1:59، تاریخ و زمان آن شش رقم اول از PI یعنی (3.14159) است. روز پی در 14 مارس (14/3/Year) و همچنین تولد آلبرت انشتاین در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. عدد PI با نماد یونانی “π” در ریاضیات برای نشان دادن عدد نسبت محیط دایره به قطر آن است که تقریبا برابر است با 3.14159 عدد پی همچنین به ثابت ارشمیدس نیز معروف است. 

امسال یعنی سال 2015، روز جهانی پی با عدد 3/14/15 که یک بار در صد سال رخ می‌دهد، مقارن شده است.

عدد به بیش از یک تریلیون رقم فراتر از اعشار محاسبه می شود. به عنوان یک عدد گنگ و متعالی که اعشار آن تا بینهایت دارای هیچ تکرار یا الگوی خاصی نیست. اگرچه برای محاسبات عادی، تعداد ارقام اعشار محدودی از آن کافی است، ولی طبیعت بینهایت این عدد به عنوان یک موضوع جالب و سرگرم کننده و البته چالش برانگیز و بحث محاسباتی تا ارقام بیشتر و بیشتر تبدیل شده است.

عدد پی از تقسیم محیط دایره بر قطر آن به دست می‌آید. کشف عدد پی جزو مهمترین کشفیات در ریاضیات است. کارشناسان ریاضی هنوز نتوانسته‌اند، زمان مشخصی برای شروع استفاده از این عدد پیش‌بینی کنند. عده زیادی، مصریان و برخی دیگر، یونانیان باستان را کاشفان این عدد می‌دانستند. اما بررسی‌های جدید نشان می‌دهد، هخامنشیان هم با این عدد آشنا بودند.

بررسیهای كارشناسی كه روی سازه‌های تخت جمشید به ویژه روی ستون‌های تخت جمشید و اشكال مخروطی انجام گرفته؛ نشان میدهد كه هخامنشیان دو هزار و 500 سال پیش از دانشمندان ریاضیدان استفاده می‌كردند كه به خوبی با ریاضیات محض و مهندسی آشنا بودند. آنان برای ساخت حجم های مخروطی راز عدد پی را شناسایی كرده بودند.

اسکرول به بالا