خانه ریاضیات اصفهان که به دنبال تشکیل ستاد ملی سال جهانی ریاضیات با کمک برخی از نهادهای علمی و با حمایت شهرداری اصفهان توسط عده‌ای از دانشگاهیان و دبیران ریاضی اصفهان در سال 1377 شکل گرفت، از ابتدا با هدف مطالعه کاربردهای ریاضیات و آشناسازی معلمان، دانش‌آموزان و دانشجویان با کاربردهای علم آمار در مسایل مختلف علمی، اجتماعی و اقتصادی در زمینه گسترش این علم پایه‌ای که علم انجام علوم دیگر است فعالیت‌هایی را آغاز نمود.
برخی از این فعالیت‌ها عبارتند از :

 •  به منظور آشنایی دانش‌آموزان با فضای کلی و مفاهیم ابتدایی علم آمار تصمیم بر آن شد که کارگاه‌های دائمی جهت بازدید در سطوح دبیرستان و راهنمایی دائر شود، این کارگاه‌ها در دو بخش آمار توصیفی و آمار کابردی طبقه‌بندی می‌شوند و در هر بخش به فراخور درک و سطح علمی بازدیدکنندگان مثال‌ها و بازی‌های رایانه‌ایی و غیررایانه‌ایی طراحی و تهیه گردیده ا‌ند.

در کارگاه آمار توصیفی مفاهیم کلی و مبانی علم آمار و احتمال و ابزار توصیف اطلاعات معرفی می‌شود، سپس در بخش آمار کاربردی کاربردهای علم آمار در شاخه‌ها و علوم مختلف ارائه و چند مورد به صورت بازی بیان می‌گردد.

 • از ابتدا بخشی از کارگاه ریاضی (دوره آشنایی با ریاضیات) که به صورت آموزش گروهی است را به آمار اختصاص داد و در آن افرادی چون آقایان دکتر احمد پارسیان، دکتر علی زینل همدانی و دکتر علی رجالی و عده‌ای از دبیران علاقه‌مند به آمار به دانش‌آموزان آمار تدریس نموده و آن‌ها را به اهمیت علم آمار آگاه ساختند. (این کارگاه‌ها در قالب دو کلاس آموزشی و یک بازدید از کارگاه‌های آمار برگزار می‌شود و دانش‌آموزان تمام دبیرستان‌ها می‌توانند در آن‌ها شرکت کنند.)
 • بخشی از هسته‌های پژوهشی خانه ریاضیات اصفهان هم به آمار و احتمال اختصاص دارد و دانش‌آموزان در گروه‌های تشکیل شده به مطالعه و تحقیق در زمینه علوم آمار می‌پردازند که تاکنون تعدادی مقاله تحقیقاتی در رابطه با مسایل اجتماعی با استفاده از روش‌های آماری برای جشنواره خانه ریاضیات اصفهان تهیه نموده‌اند و بسیاری از طرح‌های آماری آنان مورد تشویق قرار گرفته‌اند.
 • با تلاش انجمن آمار ایران درس آمار و مدل‌سازی به عنوان یکی از دروس اصلی در برنامههای آموزش و پرورش جای گرفت و به دنبال آن خانه ریاضیات با تدوین برنامه‌ای در سال 1382 زیرنظر آقای دکتر احمد پارسیان، کارگاه آموزش آمار و مدل‌سازی را برای معلمان تدوین نمود و برای اولین بار در اصفهان به مرحله اجرا درآورد. در این رابطه جزوات کاملی برای آموزش معلمان تدوین شد. در تابستان سال 1384 نیز خانه ریاضیات اصفهان و انجمن آمار ایران با همکاری اتحادیه انجمن‌های علمی آموزشی معلمانریاضی ایران، تور تابستانه کارگاه آمار و مدل‌سازی را در استان‌های چهارمحال و بختیاری، مازندران، قزوین، آذربایجان شرقی، اصفهان و خراسان رضوی به اجرا درآوردند. در این کارگاه‌ها دبیران مدرس این درس با روش تدریس و مفاهیم اولیه آمار و استفاده از نرم‌افزار Minitab آشنا می‌شوند. گزارش این برنامه موفق در فصل هفتم کتاب مطالعه هجدهم ICME/IASE به عنوان یک فعالیت الگو برای سایر کشورها منتشر شده است.
 • همه ساله همکاران آموزش و پرورش، دانشجویان دانشگاه‌های منطقه، کارشناسان سازمان‌ها و دانشآموزان در محل خانه با آموزش استفاده از نرم‌افزارهای آماری مانند Minitab، SAS و SPSS آشنا می‌شوند.
 • در سال‌های مختلف در برنامه‌های مدرسه تابستانه علوم پایه خانه ریاضیات اصفهان که با همکاری انجمن توسعه ایران نوین و دانشگاه صنعتی اصفهان یا دانشگاه اصفهان برگزار شده، بخشی به آموزش آمار و به‌کارگیری این علم پایه‌ای اختصاص داده شده است.
 • گروه‌های تحقیقاتی معلمان در زمینه علم آمار و نظرسنجی‌های آماری، تحقیقاتی را تحت هدایت خانه ریاضیات اصفهان انجام می‌دهند که نتایج برخی از فعالیت‌ها در کنفرانس‌های آموزش ریاضی و یا سمینار بررسی روش‌ها و مسایل آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها ارائه شده‌اند.
 • کتابخانه خانه ریاضیات اصفهان مجهز به کتب آماری در سطوح مختلف می‌باشد و تمام نرم افزارهای آماری جهت استفاده علاقه‌مندان در محل خانه موجود می‌باشد.

همه ماهه در مجموعه سخنرانی‌های خانه ریاضیات اصفهان که به منظور عمومی‌سازی علوم ریاضی و کاربردهای آن برگزار می‌شود، متخصصانی در زمینه‌های علوم آمار و احتمال نیز سخنرانی دارند که از آن جمله به موارد زیر می‌توان اشاره کرد :

 1.  سخنرانی آقای دکتر غلامحسین همدانی استاد دانشگاه ویسکانسین آمریکا، پیرامون “توزیع‌های شبکه‌ای” (آذر ماه 1381)
 2.  سخنرانی پروفسور سین‌ها رئیس ISI هندوستان پیرامون “ویژگی‌های هندسی” (اسفند 1382)
 3.  سخنرانی آقای دکتر نظیف پیرامون “کاربرد آمار در صنایع” (آبان ماه 1383)
 4.  سخنرانی آقای آشفته پیرامون “معرفی سایت‌های مناسب آماری” (آبان ماه 1383)
 5.  سخنرانی پروفسور مک‌دونالد از دانشگاه اتاوا کانادا، پیرامون “پل‌ها، شبکه‌ها و مجانب‌های کامل” (بهمن ماه 1383)
 6.  سخنرانی آقای پروفسور یداله داج، استاد دانشگاه نوشاتل سویس، پیرامون ”  Pi & Random number generator” (اردیبهشت 1384)
 7.  سخنرانی آقای محمدعلی الهیاری، پیرامون روش‌های احتمالاتی (اردیبهشت 1384)‌
 8.  سخنرانیآقای دکتر مشکانی، استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران، پیرامون نقش آمار در بررسی‌های اجتماعی به ویژه مسئله ازدواج‌های خویشاوندی و مرگ و میر نوزادان (آذر 1384)
 9.  سخنرانیآقایدکتر امین صابری، استاد دانشگاه استانفورد آمریکا، پیرامون مدل ریاضی اینترنت (مرداد1385)
 10.  سخنرانیآقای دکتر سعید گازر، استاد دانشگاه Queen’sکانادا، پیرامون Psycho Acoustic (دی‌ماه 1385)
 11.  پنج جلسه گپ با موضوع احتمالات در سال 1388

 برگزاری روزهای آمار و برنامه‌ریزی، همه ساله خانه ریاضیات اصفهان با همکاری مؤسسات آماری کشور همانند مرکز آمار ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان و دانشجویان دانشگاه‌های استان (اصفهان، صنعتی اصفهان، شیخ‌بهایی و پیام‌نور) برنامه‌هایی را در اول آبان ماه برگزار می‌نماید. در این برنامه‌ها که معمولاً اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان مقاطع مختلف، دبیران و دانش‌آموزان شرکت می‌نمایند، علاوه بر سخنرانی افرادی چون آقایان دکتر محمدرضا مشكانی، دکتر نواب‌پور، دکتر فقیهی، دکتر زالی، دکتر منجمی، دکتر علامت‌ساز، دکتر رجالی، دکتربهبودیان، دکتر پارسیان، دکتر نظیف و عده‌ای از کارشناسان آمار سازمان‌های مختلف آماری کشور، نمایشگاه‌هایی هم برای معرفی دستاوردها و فعالیت‌های آماری سازمان‌ها، مؤسسات آماری و دانشگاه‌ها در معرض دید شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. این برنامه با هماهنگی انجمن‌های علمی آمار دانشجویی دانشگاه‌های استان و توسط خود دانشجویان، با هدایت و حمایت خانه ریاضیات اصفهان برگزار می‌شود. در تاریخ 1 آبان 1383 روز آمار در محل ساختمان مجتمع فولاد مبارکه اصفهان با شکوه فراوان برگزار گردید و در سال 1384 نیز در تاریخ 28 مهر در یكی از مدارس اصفهان برگزار شد. در سال 1385 این برنامه همزمان با برگزاری نخستین مسابقه دانش‌آموزی در تاریخ 5 آبان 1385 برگزار گردید. در سال 1386 نمایشگاه و کارگاهی از فعالیت‌های آماری جهت آگاه‌سازی و آموزش مفاهیم آماری به دانش‌آموزان و معلمان با اهمیت این علم پایه‌ای با همکاری سازمان آموزش و پرورش اصفهان در محل دبستان ندای اسلام برگزار گردید.

 •  خانه ریاضیات اصفهان با همکاری انجمن آمار ایران با تشکیل گروه برنامه‌ریزی دوره کارشناسی و آزمون‌های ورودی کارشناسی ارشد رشته آمار دانشگاه‌ها در سال‌های 1381 و 1382 با مشارکت اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌های اصفهان، صنعتی اصفهان، شهید بهشتی تهران، فردوسی مشهد، شیراز، شهید چمران اهواز، بیرجند، علامه طباطبائی تهران و کارشناسان مراکز آماری کشور نسبت به تدوین برنامه‌های دوره کارشناسی آمار انجمن آمار ایران اقدام و نتیجه را از طریق انجمن آمار ایران و وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری به دانشگاه‌های کشور ابلاغ نمود. این برنامه‌ها با هدف استفاده از روش‌های نوین آماری و با فراهم آوردن امکان استفاده از نوآوری‌های آموزشی تدوین شده است. سازمان سنجش آموزش کشور هم برنامه‌های پیشنهادی کوتاه مدت و درازمدت برای آزمون‌های ورود به دوره کارشناسی ارشد آمار را که در این جلسات تدوین شده بود، در دست اجرا دارد.
 •  یک‌صد و هشتمین جلسه شورای اجرایی انجمن آمار ایران نیز در تاریخ  29 شهریور 1382در محل خانه ریاضیات اصفهان تشکیل شد. معمولاً این جلسات در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی یا دفتر انجمن آمار ایران برگزار می‌شود.
 •  خانه ریاضیات اصفهان در برگزاری پنجمین سمینار دانشجویی آمار انجمن آمار ایران و ششمین مسابقه آمار دانشجویی کشور با انجمن آمار ایران ودانشگاه شیخ‌بهایی همکاری داشت. این دو برنامه در شهریور ماه 1384 در اصفهان برگزار شد.
 •  خانه ریاضیات اصفهان تاکنون چندین نمایشگاه در مورد نحوه استفاده از آمار در کنار برنامه‌های خود ارائه داده است و هم اكنون یک نمایشگاه دائمی را به فعالیت‌ها و کار‌های آماری اختصاص داده است.
 •  خانه ریاضیات در انجام تحقیقات آماری صنایع و مؤسسات و نهادها با مرکز پژوهشیآمار دانشگاه صنعتی اصفهان، همکاری تنگاتنگ دارد.
 •  خانه ریاضیات اصفهان درصدد انتشار CDهای آموزشی در زمینه آموزش آمار می‌باشد و سایت سوادآموزی آماری را راه‌اندازی نموده است.
 •  به منظور عمومی‌سازی علم آمار در مدارس، با تلاش مشترك خانه ریاضیات اصفهان و انجمن آمار ایران، درس آمار و مدل‌سازی به عنوان یكی از دروس آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها در تمام رشته‌ها منظور گردید.
 •  خانه ریاضیات اصفهان در تاریخ جمعه 5 آبان 1385، نخستین مسابقه آمار دانش‌آموزی را با حضور 63 تیم از دانش‌آموزان سراسر استان برگزار نمود. خانه در تلاش برای پایه‌گذاری المپیاد دانشجویی آمار ایران نیز می‌باشد. هدف اصلی این مسابقات در آستانه برگزاریسرشماری نفوس و مسکن، آگاه‌سازی خانواده‌ها به اهمیت علوم آماری بود. برندگان این مسابقه همزمان با جشنواره خانه ریاضیات اصفهان هدایای خود را دریافت نمودند. دومین مسابقه با حضور 51 تیم سه نفره دختران و 17 تیم سه نفره پسران از مدارس اصفهان در تاریخ 25 آبان 1386 برگزار شد. سومین مسابقه آمار در تاریخ 17 آبان 1387 با حضور 55 تیم سه نفره دختران و 20 تیم سه نفره پسران از مدارس شهرهای اصفهان، زرین‌شهر، میمه و نطنز برگزار گردید، كه هر تیم به 2 سئوال انتخابی از مجموعه سئوالات و 1 پروژه انتخابی پاسخ دادند. چهارمین مسابقه در اردیبهشت ماه 89 با حضور 38 گروه دختر و 42 تیم پسر از شهرهای اصفهان و زرین‌شهر برگزار شد. مصححین این مسابقه جمعی از اساتید و دبیران آمار بودند. همچنین از اول تا ششم اردیبهشت 89 نمایشگاه آمار در مرکز تحقیقات معلمان اصفهان برگزار گردید. برگزاری این مسابقات الگویی شد که انجمن آمار ایران برای برگزاری مسابقات آمار دانش‌آموزی سراسری برنامه‌ریزی نماید.
 •  بخشی از سایت خانه ریاضیات اصفهان به آگاه‌سازی عموم به علوم آماری و سوادآموزی آمار اختصاص یافته كه همزمان با بزرگداشت روز آمار سال 1384 نصب شده است.(بخش آمار برای همه) این پروژه با حمایت پژوهشکده آمار ایران انجام شده است.
 •  درجهت حل مشکلات آمارهای اجرایی و به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان آمار برای انجام کارهای آماری کشور، خانه ریاضیات با مشارکت انجمن آمار ایران مبادرت به تهیه پیش‌نویس نظام آمارشناسی ایران نمود. این قانون که با همکاری اعضاء هیئت‌علمی دانشگاه‌های مختلف و نمایندگان رسمی سازمان‌ها و نهادهای آماری کشور تهیه شده است، توسط انجمن آمار ایران در اختیار قانون‌گزاران قرار گرفته است. و در سال 1390 در سطح علنی مجلس مطرح شده است.
 •  همکاری با انجمن آمار کشورهای اسلامی برای برگزاری بخش آموزش آمار در دهمین کنفرانس آمار کشورهای اسلامی که در سال 2010 در مصر برگزار شد، که گزارش این بخش توسط خانه ریاضیات اصفهان منتشر شد و در سطح بین‌المللی انتشار یافت.

فعالیت‌های جانبی :

 • همکاری با مسابقه فیلم سال جهانی آمار
 • همکاری در برگزاری اردوی تابستانی برای دانش‌آموزان راهنمایی
 • همکاری با دفتر ریاست‌جمهوری به منظور تهیه گزارشی از فعالیت خانه‌های ریاضیات ایران در طرح ممیزی ترویج علوم ریاضی ایران

گزارشی از برگزاری هفته آمار در ایران :

به دنبال اعلام روز 20 اکتبر 2010 به عنوان روز جهانی آمار با محوریت آمارهای رسمی توسط سازمان ملل متحد، انجمن آمار ایران به پیشنهاد آقای دکتر رجالی تصمیم گرفت این روز را جشن بگیرد.
از آنجا که روز اول آبان در ایران به نام “روز ملی آمار و برنامه‌ریزی” ثبت شده است، انجمن آمار ایران تصمیم گرفت که یک هفته را به عنوان هفته آمار (از تاریخ 28 مهرماه تا 4 آبان 1389) برگزار کند.

روزهای هفته آمار به شرح زیر اعلام شدند:

 • چهارشنبه 28/7/1389: روز جهانی آمار – آمارهای رسمی
 •  پنج شنبه 29/7/1389: آموزش و سواد آماری
 • جمعه 30/7/1389: ارتقاء فرهنگ و آگاهی آماری
 •  شنبه 1/8/1389: روز آمار و برنامه‌ریزی
 • یکشنبه 2/8/1389: نقش آمار در صنعت (تولید کالا و خدمات)
 •  دوشنبه 3/8/1389: نقش آمار در سایر علوم
 • سه شنبه 4/8/1389: آمار و اخلاق حرفه‌ای– نظام آمارشناسی

انجمن آمار ایران یک کمیته هماهنگی برای بزرگداشت این هفته تشکیل داد. کمیته برنامه‌ریزی شامل نمایندگانی از مرکز آمار ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پژوهشکده بیمه، وزارت آموزش و پرورش و دیگر دانشگاه‌ها بودند، که مسئولیت برگزاری این هفته با یکی از اعضای خانه ریاضیات اصفهان بود.

برنامه‌های ویژه این هفته در اصفهان :

 1. طراحی وب سایت و لوگوی فارسی برای روز جهانی آمار
 2. طراحی، چاپ و نصب 20 بیل‌بورد در سطح شهرهای اصفهان و تهران
 3. چاپ مقاله “روز جهانی آمار” توسط آقای حسین حاجی‌زاده کارشناس‌ارشد اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی
 4. برگزاری مسابقه روز جهانی آمار در 7 بخشمختلف با حمایت انجمن آمار ایران، بانک مرکزی، مرکز آمار ایران و دانشگاه اصفهان و با همکاری استانداری، سازمان آموزش و پرورش اصفهان و دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی اصفهان، شیخ بهایی و دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان
 5. برگزاری چند نمایشگاه آمارو کارگاه‌های دانش‌آموزی توسط خانه ریاضیات اصفهان در محل مرکز تحقیقات معلمان اصفهان
 6. برگزاری مسابقه داده‌کاوی توسط خانه ریاضیات اصفهان و با حمایت شهرداری اصفهان
 7. برپایی نمایشگاهی برای معرفی فعالیت‌های آماری به عموم مردم
 8. برگزاری سه سخنرانی توسط :
 • آقای پروفسور صمد هدایت، استاد دانشگاه ایلی نویز (4/8/1389)
 • آقای دکتر فقیهی، استاد دانشگاه شهید بهشتی (6/8/1389)
 • آقای مهندس آشفته، کارشناس ارشد بانک مرکزی (6/8/1389)

در ادامه فعالیت‌های مربوط به بزرگداشت هفته ملی آمار در ایران با برنامه¬ریزی خانه ریاضیات اصفهان مقدمات برگزاری مسابقه سراسری دانش‌آموزی آمار فراهم آمده است، که توسط سازمان سنجش آموزش کشور با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مرکز آمار ایران زیر نظر انجمن آمار ایران به زودی برگزار خواهد شد.

برگزاری روز آمار در خانه ریاضیات (سال 1391) :
به مناسبت نامگذاری سال 2013 به نام سال بین‌المللی آمار و نیز گرامیداشت روز آمار، خانه ریاضیات اصفهان اقدام به برگزاری برنامه‌هایی در روزهای 30 مهر و 1 آبان 1391 نمود.برنامه¬های 30 مهر شامل کارگاه‌های متنوع، برای قشرهای مختلف از جمله دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان و اساتید و عموم مردم بود. کارگاه در شکل غرفه‌های مختلف به صورت زیر برگزار شد :

 • تونل زمان: سیر زمانی رشد علم آمار و احتمال و معرفی برخی دانشمندان آماری در غالب پوستر
 • ترفند آماری: بحث و گفتگو در مورد چند نمونه از ترفندهای آماری در زمینه‌های مختلف
 • معرفی نرم افزار: این غرفه مرور بر قابلیت‌های نرم‌افزارهای آماری به همراه اشکال مختلف بود.
 • آینده تحصیلی و گرایش‌های مختلف آمار: بحث و گفتگو در خصوص علم آمار در سطح دانشگاه (شامل مواد درسی و گرایش‌های متفاوت در سطوح مختلف دانشگاه و ادامه تحصیل در این رشته)
 • آشنایی آمار با صنعت: در این غرفه دو نمونه از پروژه‌های سطح بالای کاربرد آمار در صنعت بیان شد.
 • بازی های آمار و احتمال: این غرفه شامل سه بازی آمار و احتمال بود که با استقبال خوبی نیز روبرو شد.
 • غرفه تحلیلگر : این غرفه نمونه بارزی از کارآفرینی آمار بود که پروژه‌های متفاوت پیاده شده در این کارگاه بحث و ارائه شد.

در روز 1 آبان در کنار نمایشگاه و کارگاه‌ها، هماِش روز آمار و برنامه‌ریزی برگزار شد که این همایش با حضور تعدادی از اساتید علم آمار از دانشگاه‌های شیراز، تهران، اصفهان، صنعتی اصفهان و شیخ بهایی و برخی از معلمان و دبیران آمار دبیرستان‌ها و با سخنرانی جناب آقای دکتر حمید پزشک پیرامون کاربرد روش‌های آماری در مسائل ژنتیک برگزار شد که با استقبال خوبی توسط معلمان و دانشجویان همراه شد. 

خانه ریاضیات اصفهان با همکاری دانشگاه‌های اصفهان، صنعتی اصفهان، شیخ بهایی اقدام به برگزاری نمایشگاه و همایشی در این روز نمود. از جمله اهداف اصلی برگزاری نمایشگاه، آشنایی بازدیدکنندگان از موضوعات و کاربردهای آمار در زمینه‌های مختلف در دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های شهر اصفهان بود. به همین منظور از تعدادی ارگان‌، سازمان و شرکت خصوصی برای شرکت در نمایشگاه دعوت بعمل آمد. شرکت کنندگان در این نمایشگاه عبارتند از :

 • انجمن آمار ایران
 • مرکز آمار ایران
 • بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
 • سازمان تامین اجتماعی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • شهرداری اصفهان
 • دفتر آمار و اطلاعات GIS استانداری اصفهان
 • مجتمع فولاد مبارکه اصفهان
 • انجمن علمی آمار دانشگاه اصفهان
 • انجمن علمی آمار دانشگاه صنعتی اصفهان
 • انجمن علمی آمار دانشگاه شیخ بهایی
 • شرکت آماری متخصصین تحلیلگر داده سپاهان
 • شرکت آمار صنعت پارتاک
 • بخش آمار خانه ریاضیات اصفهان
 • گروه ارتباط با صنعت خانه ریاضیات اصفهان
 • شرکت گز سکه اصفهان

خانه ریاضیات اصفهان با همکاری دانشگاه‌های اصفهان، صنعتی اصفهان، شیخ بهایی اقدام به برگزاری همایشی در این روز نمود. برنامه‌های همایش شامل :

 • تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملی
 • خوش‌آمدگویی آقای دکتر علی رجالی و تبریک به مناسبت عید غدیر، روز ملی آمار و سال جهانی آمار
 • قرائت پیام رئیس انجمن آمار ایران توسط آقای دکتر علامتساز
 • پخش کلیپ سال جهانی آمار
 • سخنرانی آقای دکتر مجید اسدی با موضوع : Network Reliability Modeling
 • مسابقه در دو بخش با موضوع کاربرد آمار در آسانسور چیست؟ کاربرد آمار در نرم افزارهای ترجمه متون از جمله Google Translate چیست؟ به دو نفر از برندگان عضویت رایگان در انجمن آمار ایران اهدا شد.
 • میزگرد با عنوان «آمار و کاربردها، فرصت‌ها و چالش‌ها» با حضور جناب آقای دکتر محمدرضا فقیهی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر سروش علیمرادی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر علی یوسفی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر ایرج کاظمی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان- در این میزگرد به بررسی چالش‌هایی که فراروی بکارگیری دانش آماری در صنایع، سازمان‌ها و سایر علوم وجود دارد و نیز فرصت‌هایی را که آمار می‌تواند در خدمت توسعه علوم دیگر و صنعت قرار دهد، پرداخته شد.- سوالات مطرح شده : آیا دانشجویان آمار به اندازه کافی با کاربردهای رشته خود در سایر علوم و در صنعت آشنا هستند؟ – آیا مدیران در سازمان‌ها و صنایع از قابلیت‌های آمار در توسعه صنایع اطلاع کافی دارند؟- با توجه به ظرفیت بالای دانش آمار در همکاری با علوم دیگر، چقدر دانشکده‌های آمار با سایر دانشکده‌ها پروژه‌های مشترک انجام می‌دهند؟- سیستم آموزشی موجود چقدر دانشجویان را برای حضور در بازار کار آماده می‌کند؟ – اساتید نظرات خود را در هر یک از سوالات زیر بیان و پیشنهاداتی را ارائه نمودند.
 •  اهدا لوح تقدیر به اساتید ارجمند جناب آقایان دکتر فقیهی، اسدی، علیمرادی، یوسفی، کاظمی، گلی، جمشیدیان، ایرانپناه
 •  پخش کلیپ فعالیت‌های خانه ریاضیات اصفهان در زمینه آمار
 • اجرای موسیقی توسط آقای حداد دانشجوی کارشناسی ارشد آمار زیستی دانشگاه اصفهان
 • پخش قسمت‌هایی از فیلم مسافران

به مناسبت سال جهانی آمار، خانه ریاضیات اصفهان اقدام به برگزاری کارگاهی برای معلمان آمار شهر اصفهان نموده است.
اهداف :

 • آشنایی بیشتر با نکات کلیدی درس آمار و مدلسازی
 • آشنایی بیشتر با روند یک تحقیق آماری
 • آشنایی بیشتر با طراحی یک پرسشنامه
 • آشنایی با نرم افزار می‌نی‌تب (Minitab)
 • آشنایی با روش‌های بررسی تحقیق‌های انجام شده توسط دانش آموزان

خانه ریاضیات اصفهان با همکاری انجمن آمار ایران، مسابقه سال جهانی آمار 2013 را با اهداف زیر برگزار می‌کند :

 •  فرهنگسازی آماری
 •  عمومی کردن آمار
 •  کاربرد آمار در علوم مختلف
 •  آمار در برنامه‌ریزی
 •  آمار در سازمان‌های مختلف
 •  نظام آماری
 •  آشنایی با آمار رسمی

این مسابقه در 7 بخش با موضوعات زیر برگزار ‌گردید :

 •  عکس
 •  وبلاگ
 •  کلیپ
 •  نقاشی، طراحی، تصویر سازی، کاریکاتور
 •  جمله یا شعار آماری
 •  داستان آماری
 •  پوستر

مدرسه تابستانه آمار برای اولین بار در راستای فعالیت‌های سال جهانی آمار در خانه ریاضیات اصفهان توسط بخش ارتباط با صنعت گروه آمار در تابستان 92 به سرپرستی دکتر ساره گلی فروشانی برگزار گردید.
اهداف این مدرسه تابستانه :

 •  معرفی گرایش‌های مختلف آمار در جهت آشنایی بیشتر با علم آمار
 •  آموزش نرم افزار های آماری در جهت ایجاد مهارت
 •  ارائه پروژه های کاربردی متعدد جهت آشنایی با کاربرد آمار

مدرسه تابستانه آمار در تاریخ 2 شهریور 1392 جلسه‌ای با عنوان اختتامیه برگزار کرد که در این جلسه ضمن معرفی فعالیت‌های سال جهانی آمار در خانه ریاضیات اصفهان، سایر فعالیت‌های بین‌الملل و نقش خانه ریاضیات اصفهان در آن، به ارزیابی فعالیت‌های خود در این دو ماه توسط مسئولین، مدرسین و دانشجویان پرداخت. از دیگر برنامه‌های جلسه اختتامیه اعطای لوح تقدیر به مدرسین و سخنرانان این مدرسه بود. در این جلسه مسابقه‌ای برگزار و برندگان بزودی اعلام خواهند شد. برندگان این مسابقه یک سال عضویـت رایگان در انجمن آمار ایران را خواهند داشت. اعضا و دست اندارکاران مدرسه تابستانه آمار امید دارند که فعالیت‌های انجام شده برای کلیه شرکت کنندگان اعم از مدرسین و دانشجویان مفید بوده باشد.

به مناسبت سال جهانی آمار 2013، جلسه‌ای با حضور رئیس انجمن علمی آمار ایران، آقای دکتر محسن محمد زاده و جمعی از اساتید دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، غیر انتفاعی و چند نفر از اعضای خانه ریاضیات اصفهان در تاریخ 16 آذر ماه در سالن کتابخانه خانه ریاضیات اصفهان، برگزار شد. هدف از تشکیل این جلسه، برنامه‌ریزی به منظور ساماندهی فعالیت‌های پیشنهاد شده در برگزاری این سال بود. در این خصوص طرح تشکیل ستاد سال جهانی آمار زیر نظر مرکز آمار و انجمن آمار ایران مطرح و پیشنهاداتی ارائه شد. اعضای هیات علمی شرکت کننده برای همکاری اعلام آمادگی نمودند و پیشنهاداتی در مورد تشکیل خانه آمار ارائه شد.
در راستای برنامه‌ریزی برای بزرگداشت سال جهانی آمار، کمیته خانه ریاضیات برای بزرگداشت سال جهانی آمار تشکیل شد که بدنبال آن جلساتی در ماه‌های دی، بهمن و اسفند 1391 با حضور همکاران ارجمند آقایان دکتر رجالی، دکتر جمشیدیان، فاتحی و سرکار خانم‌ها دکتر گلی، دکتر هاشمی، دکتر ریخته‌گران، دکتر خادم القرآنی، نکویی، همتی‌پور، عطائی و اثنی عشری و قائمی برگزار شد.
در این جلسه با بررسی ایده‌ها، فعالیت‌ها و برنامه‌هایی تدوین شد که خلاصه آن، به شرح زیر است :
1- برگزاری مسابقه عکس (با عنوانی خاص از کاربردهای آمار در زندگی روزمره) در بخش‌های دانش‌آموزی، دانشجویی و عموم
2- تولید سناریویی در رابطه با موضوعات آمار با همکاری واحدی در سازمان فرهنگی- رفاهی شهرداری اصفهان در تدوین آن – مسابقه داستان نویسی
3-برنامه‌ریزی برای برگزاری مجموعه سمینارهایی در رابطه با «کاربرد آمار در صنعت» در خانه ریاضیات اصفهان
4- ایجاد هسته پژوهشی «ارتباط با صنعت» در خانه ریاضیات اصفهان
5- فعال کردن گروه مطالعاتی آمار خانه ریاضیات
6- ایجاد مرکز مشاوره آماری
7- تولید یک یا چند محتوا در دبیرستان‌ها و اجرای آن (بازی‌های آمار و احتمال- آموزش اجرای طرح‌های آماری-مباحث نمونه‌گیری و..
8- برگزاری یک یا چند اردو با موضوع آمار در پارک‌ها و مراکز عمومی
9-تجهیز بخش نمایشگاه آمار خانه ریاضیات اصفهان
10-طراحی بازی‌های آماری برای کودکان
11-برگزاری مسابقه بهترین پروژه درس آمار و مدلسازی در دبیرستان‌ها (بهمراه ارائه و اجرای آن در قالب پوستر یا سخنرانی) و مسابقه بخش دانشجویی
12-برگزاری دوره‌های ضمن خدمت برای معلمان
13-تجهیز کتب آماری کتابخانه
14-تولید کالاهای تبلیغاتی از جمله تی شرت یا کلاه با موضوع سال جهانی آمار
15-ایجاد بنر – پوستر-بروشور و
16-تهیه تاریخچه آمار در ایران و تهیه لیستی از افراد پیشکسوت آمار
17-همایش روز اول آبان 1392
18-همایش روز اول آبان 1392 برگزاری همایش یک/دو روزه در آبان 1392 با عنوان آشنایی با فعالیت کارشناسان آمار و مدارک پزشکی در بخش بهداشت و درمان. برنامه همایش:

 •  ارائه مقاله‌های برتر از پروژه‌های آماری انجام شده در بخش بهداشت و درمان توسط کارشناسان آمار و مدارک پزشکی کشور
 •  کارگاه آشنایی با آمار بیمارستانی
 •  کارگاه آشنایی با روش‌های آماری در بخش بهداشت و درمان
اطلاعیه‌های جدید بخش آمار خانه

آمار و احتمال

جلسات آموزش ریاضی معلمان ابتدایی چهارشنبه 29 فروردین ۱۴۰3 ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ مکان: خیابان سعادت آباد، جنب ورزشگاه امین، خانه ریاضیات اصفهان بخش معلمان خانه

اطلاعات بیشتر
اسکرول به بالا